V podjetju PUBLIKUS d.o.o. 1-krat letno izvedemo analizo sestave mešanih komunalnih odpadkov, se pravi tistih odpadkov, ki jih uporabniki odlagate v črne posode. To pomeni, da izvedemo prebiranje naključno izbranega vzorca mešanih komunalnih odpadkov, ki ga razdelimo na 23 različnih skupin odpadkov. Tako razdeljene odpadke nato stehtamo in določimo najbolj verjetno sestavo mešanih komunalnih odpadkov na območju občine Komenda v posameznem koledarskem letu.
Pri letošnji analizi, ki smo jo izvedli v mesecu aprilu, smo ugotovili, da je bilo zgolj 47 % odpadkov, ki so bili odloženi v črno posodo, dejansko mešanih komunalnih odpadkov, kar je tudi prikazano na grafu v nadaljevanju. Ostali odloženi odpadki so spadali med druge vrste odpadkov, katere bi uporabniki morali odložiti v druge posode za ločeno zbiranje odpadkov (posoda za ločeno zbiranje mešane odpadne embalaže, posoda za ločeno zbiranje biološko razgradljivih odpadkov in posode nameščene na ekoloških otokih) oziroma jih oddati v okviru organiziranih akcij zbiranja odpadkov (akcija zbiranja nevarnih odpadkov ter naročilo brezplačnega odvoza kosovnih odpadkov) ali pa direktno v Zbirni center Suhadole. Največji izziv še naprej ostaja zelo slabo ločeno zbiranje biološko razgradljivih odpadkov (rjava posoda), ki se pojavlja tako pri individualnih gradnjah (stanovanjske hiše) in predvsem v večstanovanjskih objektih, tako da bomo v prihodnje na problematičnih območjih okrepili nadzor in izvajali naključne terenske oglede.
Dosledno ločevanje mešanih komunalnih odpadkov je pomembno, ker s tem zmanjšujemo delež tistih odpadkov, ki končajo na odlagališčih odpadkov ali pa v objektih za energetsko predelavo in povečujemo delež tistih odpadkov, ki jih lahko recikliramo in iz njih naredimo nove izdelke. Prav tako ni odveč omemba, da so vsi zbrani mešani komunalni odpadki pred odlaganjem ali energetsko izrabo predhodno mehansko in biološko obdelani, kar predstavlja nezanemarljiv strošek v sklopu mesečne položnice za opravljene storitve ravnanja s komunalnimi odpadki.